Quantcast
Channel: Sposoby leczenia – Leczenie ALKOHOLIZMU
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5

Znane i mniej popularne uzależnienia w XXI wieku

$
0
0

Jak szybko poprawić sobie nastrój? Co zrobić, jeśli codzienny stres zaczyna decydować o naszym funkcjonowaniu? Coraz częściej jedynym i lekarstwem, a jednocześnie odpowiedzią na te pytania staje się uzależnienie.

Żyjemy szybko, chcemy jeszcze szybciej tłumić wszystkie lęki, a najlepszym rozwiązaniem okazują się różnego rodzaju używki, nawyki czy niebezpieczne przywiązania do pewnych zachowań. Mniej lub bardziej znane uzależnienia zostały uznane za choroby cywilizacyjne XXI wieku. A bez różnego rodzaju wspomagaczy ludzie nie potrafią już normalnie funkcjonować. Okazuje się jednak, że alkoholizm czy nikotynizm zostają wymieniana na ,,bardziej modne’’ uzależnienia.

Prawdziwe nowości wśród uzależnień w XXI wieku
Jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu pewne przyzwyczajenia i nawyki nie były uznawane za uzależnienia. Jednak gdy problemy z pewnymi zachowaniami zaczęły przerastać pewną grupę osób, podjęto stosowane badania i zdefiniowano pojęcia.
Oto lista najnowszych uzależnień. Ich nazwy oraz definicja mogą naprawdę Was zaskoczyć!
1. Seksoholizm – uzależnienie od seksu oraz zachowań o podłożu seksualnym.
2. Zakupoholizm – uzależnienie od ciągłego robienia zakupów.
3. Solaromania – uzależnienie chodzenia na solarium, opalania się.
4. Tanoreksja – uzależnienie od opalania się.
5. Ortoreksja – uzależnienie od obsesyjnego sprawdzania wartości zdrowotnych żywności.
5. Bigoreksja – uzależnienie od przesadnego dbania o wygląd.
6. Nomofobia – uzależnienie od telefonu komórkowego.
7. Siecioholizm – uzależnienie od Internetu.
To oczywiście zaledwie część niebezpiecznych przyzwyczajeń, które coraz częściej zniewalają zwłaszcza młodych ludzi. Na szczególną uwagę zasługuje nomofobia, czyli obsesyjne korzystanie z telefonów komórkowych.

Fot. Pixabay.com

Nomofobia – szczególne niebezpieczeństwo
Jeszcze pięćdziesiąt lat temu nikt nie pomyślałby nawet, że może zacząć istnieć coś takiego jak nomofobia. Jak rozpoznać, że ktoś jest uzależniony od telefonu komórkowego?
Wystarczy zapoznać się z typowymi sylwetkami uzależnionych.
Uzależnieni od SMS-ów – to odczucie przymusu ciągłego otrzymywania, a także wysyłania wiadomości tekstowych SMS. Nastrój uzależnionego w danym dniu zależy od liczby otrzymanych wiadomości.
Uzależnieni od nowych modeli – to osoby, które są uzależnione od nabywania coraz to nowszych modeli aparatów telefonicznych.  Najnowszego modele wyposażone w kilkadziesiąt funkcji? Oto najważniejszy cel!
„Komórkowi ekshibicjoniści”: tak opiszemy uzależnionych, którzy dokonując wyboru aparatu zwracają szczególną uwagę na jego kolor, stylistykę i cenę, chwaląc się następnie jego funkcjami.
Gracze – to fanatycy gier, które znajdują się na aparacie komórkowym. Telefon staje się co najmniej drugą konsolą gier, a uzależnieni grają bez opamiętania, przestając w momencie pobicia kolejnego rekordu.
SWT – syndrom włączonego telefonu – to przypadłość, która opisuje uzależnionych obawiających się wyłączyć swój telefon komórkowy. Takie osoby dbają o to, by nigdy nie wyłączać, ani nie wyciszać telefonu.

Fot. Pixabay.com

 

Alternatywne rozwiązania to jedyna szansa na omijanie uzależnień w XXI wieku. Czy jest to jednak możliwie w świecie przepełnionym nowinkami technicznymi, wymagania odnośnie wyglądu osobistego i określonymi modelami zachowania?

Artykuł Znane i mniej popularne uzależnienia w XXI wieku pochodzi z serwisu Leczenie ALKOHOLIZMU.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5

Latest Images

Trending Articles